Informator SARP - Oddział Koszalin, Luty 2000

 

WSPOMNIENIE | SPOTKANIE NOWOROCZNE | PRZECZYTANE U INNYCH | SKŁADKI | ANKIETY | KONKURSY | NAGRODY | WYSTAWA | SYMPOZJUM



Wspomnienie o Koledze
STASZKU SKOWYRSKIM
(1.04.1948 - 9.01.2000)

Dobrzy ludzie odchodzą wcześniej. Bo są delikatniejsi i bardziej wrażliwi, przez to mniej odporni na wszelkie zło. A Staszek był nadzwyczaj wrażliwy i w życiu i w swojej twórczości.
Wydaje się, że nie tak dawno, młody, świeżo upieczony architekt, rozpoczął z nami pracę w Miastoprojekcie. Mimo, że w tych czasach dyktatu wykonawstwa i prefabrykowanego budownictwa, trudno było mówić o architekturze, już pierwsze jego prace przełamywały standardowe rozwiązania. Dociekliwość i łatwość z jaką przekształcał funkcje potrzeb i możliwości w optymalne i nowatorskie rozwiązania przestrzenne, to dowód wrodzonych predyspozycji i talentu. Przez cały okres pracy zawodowej, czy to w państwowym biurze projektów, czy później prowadząc wraz z żoną Ireną, własną pracownię autorską, nie zatracił młodzieńczej pasji, będąc zawsze daleki od wszelkich materialnych kompromisów.
Nie muszę wymieniać jego wszystkich zawodowych osiągnięć, znane są nie tylko w środowisku architektów, są przede wszystkim widoczne. Na każdym kroku w Koszalinie napotykamy na niekonwencjonalne i charakterystyczne obiekty, a kiedy pojawiało się coś nowego i innego, mówiono "to pewnie Skowyrski".
Staszek urodził się architektem i te zawodowe predyspozycje przekazał swoim córkom. Dlatego nie odszedł na zawsze.Będziemy pamiętali o nim nie tylko dzięki pomnikom, jakie po sobie pozostawił, ale przede wszystkim za dobre, ludzkie kontakty.

Rafał Kostrzewa

 

W dniu 9 stycznia 2000 r. zmarł
nasz Kolega, członek ZO SARP w Koszalinie
architekt

Stanisław SKOWYRSKI

Na górę


Spotkanie Noworoczne

6 stycznia br. w salce klubowej NOT-u odbyło się tradycyjne spotkanie świąteczno noworoczne. Przyszło naprawdę sporo osób (30). Składaliśmy sobie życzenia noworoczne. Były toasty i tańce.
Zabawa trwała do 5 rano.

            

     

      

Na górę


Przeczytane u innych

W informatorze SARP O / Olsztyn nr 43, z listopada 1999 koleżanka Anna Rokita porusza temat wyceny autoryzacji projektów typowych. Zamieszczamy tekst w całości:

"Ma zniknąć ulga budowlana więc jednorazowi inwestorzy oszaleli. Stadami przychodzą z wykupionymi projektami gotowymi i bardzo proszą, aby im "narysować" ten gotowy dom na ich działce. Zmusiło to mnie do sporządzenia rzetelnej analizy czynności związanych z "narysowaniem" planu, oraz wyceny tychże czynności.Chciałabym się podzielić z Wami wynikami tych przemyśleń, bo może z czymś przesadziłam lub przeciwnie nie doceniłam. Załóżmy więc, że mamy domek gotowy, którego nie zmieniamy ani o kreskę, decyzja o warunkach zabudowy nie budzi żadnych zastrzeżeń, a wszystkie potrzebne sieci znajdują się w pobliżu, a my i tak musimy wykonać:

  1. Projekt zagospodarowania terenu (plansza zbiorcza, urządzenie terenu) - min. 500,- zł
  2. Przyłącze elektryczne z uzgodnieniami - min. 600.- zł
  3. Przyłącze wodno-kanalizacyjne z uzgodnieniami - min. 600.- zł
  4. Geologia - min. 500.- zł
  5. Sprawdzenie i autoryzowanie projektów - min. 1 300zł,
    • architektury 500,- zł
    • konstrukcji 300,- zł
    • instalacji sanitarnych 300,- zł
    • instalacji elektrycznych 200,- zł

    * autoryzowanie oznacza wzięcie odpowiedzialności za projekt.

  6. Koordynacja działań branżowych 10% - 350,- zł
    Razem 3850,- zł

Do tego należałoby się z 10% za "pranie expressowe" co daje nam 4250,- zł.A jeśli mamy jakiekolwiek zmiany, to jest już zupełnie inna historia... Ciekawa jestem co Wy na to?

Anna Rokita"

Na górę


Składki

Walne zebranie sprawozdawczo wyborcze Oddziału jest okazją do "wyczyszczenia" sprawy składek. Przypominamy, że już trzymiesięczna zaległość w opłacaniu składek zgodnie ze statutem stanowi podstawę do skreślenia z listy członków. Poza przedstawionymi jest jeszcze długa lista zalegających powyżej pół roku.
Przykro nam, ale tych, którzy zatracili kompletnie kontakt ze Stowarzyszeniem będziemy skreślać.Składki można wpłacać u Pani Zyty w biurze naszego oddziału lub wykorzystując przesłane wcześniej blankiety na konto:
PEKAO S.A. II o/Koszalin11001207-7315-2101-111-0

Na górę


Ankiety

Wraz z poprzednim numerem Informatora wysłaliśmy (dla przypomnienia było to 7.11) do wszystkich członków ankiety osobowe wraz z zaadresowanymi i opłaconymi kopertami zwrotnymi. Oddźwięk członków naszego Oddziału był zniewalający. Do dnia dzisiejszego wpłynęło 6 (słownie sześć) odpowiedzi. Ankiety te są bardzo ważne ze względu na obowiązującą nas wszystkich ustawę o danych osobowych.
Dlatego ponownie prosimy o wypełnienie załączonej do Informatora ankiety i odesłanie jej wraz z możliwie aktualnym zdjęciem w nieprzekraczalnym terminie do 20 marca br. Potraktujcie tę sprawę poważnie. Najlepiej zrobić to od razu.

Na górę


Konkursy

Miło nam poinformować Państwa, że Komitet Organizacyjny Ogólnopolskiego Konkursu "Modernizacja Roku" zainaugurował IV edycję.Dotychczasowe konkursy potwierdziły jak wielkie zainteresowanie towarzyszy promowaniu rozwiązań architektoniczno-budowlanych dotyczących obiektów podlegających modernizacji i czy to w formie budowlanej, technologicznej czy materiałowej.
Do III edycji konkursu "Modernizacja Roku 1998" zostało zgłoszonych 117 obiektów z całego kraju; z tego do II etapu zakwalifikowano 27 w różnych kategoriach.
Uroczystość rozstrzygnięcia III edycji konkursu oraz uroczyste wręczenie nagród odbyło się w dniu 30 sierpnia 1999r. w salach Zamku Królewskiego w Warszawie przez Prezesa Sławomira Nainigiera.Inwestorzy, projektanci i wykonawcy uczestniczący w konkursie mogli zaprezentować na ogólnopolskim forum swoje osiągnięcia świadczące o wysokim profesjonalizmie i zawodowym zaangażowaniu, a uzyskane nagrody i wyróżnienia stanowią na pewno znakomitą rekomendację.
Zwracamy się z prośbą o zarekomendowanie najciekawszych modernizacji i remontów budynków i budowli w Państwa mieście, które oddane zostały do użytku w br. roku lub zostaną zakończone do dnia 31.12.1999 r.
Rekomendowane mogą być budynki i budowle w następujących kategoriach:

  • obiekty mieszkaniowe
  • obiekty hotelarsko-turystyczne
  • obiekty przemysłowe i inżynieryjne
  • obiekty użyteczności publicznej obiekty nauki i kultury
  • obiekty zabytkowe
  • elewacje
  • najciekawsze modernizacje wnętrz

Inwestorzy, wykonawcy i projektanci wybranych przez Państwa obiektów i budowli otrzymują od nas indywidualne zaproszenia do uczestnictwa w IV edycji Konkursu "Modernizacja Roku 99".
Sądzimy, że uczestnictwo w Konkursie "Modernizacja Roku 99" przyczyni się do promocji Państwa Miasta, a dla wykonawców, inwestorów i projektantów będzie wyrazem uznania za ich dobrą pracę.

Z wyrazami szacunku Komisarz Konkursu:
Roman Pikuła

Na górę


Nagrody otrzymane wg rozdzielnika z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji

Uprzejmie informujemy, że wzorem lat poprzednich, kontynuując ponad 40-letnią tradycję, w roku 2000 przyznane będą nagrody Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji za wybitne osiągnięcia twórcze w architekturze, budownictwie, geodezji i kartografii.
Wnioski można składać osobiście w Departamencie Architektury,Budownictwa, Geodezji I Kartografii w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ul. Wspólna 4, pok. 4088 tel.: 661-81-89, 661-83-17 lub przesyłać pocztą na adres: Departament Architektury Budownictwa, Geodezji I Kartografii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Administracji,02-514 Warszawa, Ul. Batorego 5, w terminie: do 28 kwietnia 2000 roku.
Uwaga!
Regulamin przyznawania nagród Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji za wybitne osiągnięcia twórcze w architekturze, budownictwie, geodezji i kartografii jest do wglądu w biurze naszego oddziału (kontakt z Panią Zytą Weitmann).

Na górę


Wystawa Wrocławian w Koszalinie- SZKŁEM BUDOWANE


Wystawa miała dość enigmatyczny tytuł: "URBANOWICZ SZKŁO" na tyle niejasny dla koleżanek i kolegów naszego oddziału, że na wernisażu było zaledwie kilka osób, a pewnie w czasie trwania wystawy było ich też niewiele, a szkoda...!
Być może te kilka słów komentarza napisane przed wernisażem przysporzyłoby artystom tak oczekiwanych odbiorców. Niestety wyjechali zawiedzeni...
Na wystawę w koszalińskim Muzeum Okręgowym, zorganizowaną przez nasz Oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz Dom Sztuki i Architektury, złożyły się fotografie, bo jakże inaczej pokazać budynki z różnych miast? Jedynym eksponatem na wystawie była ogromna szklana kula wykonana z grubych zielonych płatów szkła, spiętych metalowym szkieletem. Wykonana została specjalnie na koszalińską wystawę. Autorzy szukali pretekstu, żeby zrobić coś nie przeznaczonego do konkretnej przestrzeni, cos co przypisane będzie do charakteru podróżującej wystawy.
Autorzy Beata i Tomasz Urbanowicze urodzili się w 1959 r we Wrocławiu, gdzie mieszkają do dziś. Ukończyli Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej. Równolegle z edukacją techniczną on pobierał nauki w zakresie wjtrażownictwa na Wydziale Sztuk Pięknych toruńskiego uniwersytetu; potem pracował jako asystent na Politechnice. Ona odbyła dwa staże na uniwersytecie w belgijskim Liege później pracowała w biurze projektów. W 1987 r. założyli pracownię ,,Archiglass", w której wspólnie projektują i wykonują w oparciu o nowoczesne technologie -szkła artystyczne wykorzystywane w architekturze. Uczestniczą w warsztatach i seminariach, poświęconych szkłu (w Niemczech, Austrii, Francji), eksperymentują, wprowadzają techniczne innowacje i, co najważniejsze, mnóstwo projektują i realizują, wypełniając swymi pomysłami nowe przestrzenie do pracy, do mieszkania -do życia.
"Oszklili" m .in. banki we Wrocławiu, Lublinie, Kłodzku, Jeleniej Górze, Brzegu, Kędzierzynie Koź1u, Świdnicy i Legnicy, College Brassens w Paryżu, budynek Sądu Najwyższego w Warszawie, "wielką lodziarnię" kaliską - "Augusto", hotele, sklepy, puby, a także kilka domów osób prywatnych.


na zdjęciu tłok na wernisażu (Wystawa URBANOWICZ SZKŁO - 15.01.-15.02.2000 r. Muzeum Okręgowe Koszalin

 

 

 

 

 

Jak wdzięcznym materiałem jest szkło "Urbanowiczów" przekonują zdjęcia. Trzeba jednak zobaczyć go w rzeczywistości. Materiał uzupełniający architekturę? - chyba nie. Jest on pięknym dodatkiem, dzięki autorom i ich wyczuciu przestrzeni wprowadzanym tak, by dodać wartości a nie zdominować. Jest czymś co bezdyskusyjnie zachwyca, ale też zaskakuje, że z tak powszedniego tworzywa uzyskuje się tak fascynujące efekty. Wydaje się, że ocean zastosowań ich sztuki nie ma końca. Tym bardziej szkoda, iż tak niewielu z nas było na spotkaniu z Beatą i Tomaszem.
Przestrzeń wokół nas wypełniona coraz bardziej krzykliwymi reklamami wtłoczonymi w paskudne plafony, tandetne detale płytek terakotowych na elewacjach "eleganckich sklepów", których wejścia ocieniają daszki z paneli pvc mają się tak do elementów szklanych dzieła Urbanowiczów, jak "disco-polo" do muzyki.(ts)

 

Na górę


Sympozjum

TEORIA A PRAKTYKA W ARCHITEKTURZE WSPÓŁCZESNEJV-SYMPOZJUM w RYBNEJ 8-9 CZERWCA 2000
Komisja Urbanistyki i Architektury
Polska Akademia Nauk o/Katowice
Katedra Historii i Teorii Architektury
Wydział Architektury Politechnika Śląska w Gliwicach
Instytut Socjologii
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Urząd Miasta Tarnowskie Góry
Pałac w Rybnej, Tarnowskie Góry

Szanowni Państwo!
W czerwcu 1996 odbyło się pierwsze sympozjum z cyklu "Teoria a praktyka w architekturze współczesnej zorganizowane przez Komisję Urbanistyki i Architektury PAN O/Katowice i Wydział Architektury Politechniki Śląskiej z pomocą Pałacu w Rybnej, Urzędu Miasta Tarnowskie Góry oraz władze Katowickiego Oddziału SARP. Jednym z głównych celów sympozjów jest popularyzacja teorii architektury jako dziedziny interdyscyplinarnej, obejmującej badania z zakresu morfologii,, estetyki, semiotyki, teorii percepcji, psychologii architektury oraz historii i krytyki architektonicznej. Prezentujemy tematykę, metody i wyniki prowadzonych aktualnie badań w relacji do praktyki architektonicznej czyli projektowania, realizacji oraz użytkowania i utrzymania obiektu.
W trakcie dotychczasowych corocznych obrad poruszaliśmy rozliczne zagadnienia, zawsze pozostając w zgodzie z naczelnym celem sympozjum jakim jest wymiana myśli i doświadczeń zawodowych.
W bieżącym roku w dniach 8-9 czerwca odbędzie się piąte już spotkanie w Rybnej. Czas przełomu sprzyja podsumowaniom i refleksjom. Dlatego to szczególne spotkanie - Rybna 2000 postanowiliśmy poświecić rozważaniom na temat najważniejszych tendencji w procesach przestrzennych jakie zarysowały się w naszym kraju w okresie ostatnich kilkunastu lat. Tegoroczne obrady zatytułowane zostały:
GRA 0 PRZESTRZEŃ
Okres przemian politycznych, ustrojowych, gospodarczych i społecznych, pociąga za sobą określone i zauważalne implikacje przestrzenne. Obserwowane powszechnie zjawiska i tendencje nie zawsze doczekały się analizy i oceny.Wymieńmy choćby niektóre:

  • walka o pozycję w przestrzeni - powodująca, iż warunki pozyskiwania i forma zagospodarowania cennych i atrakcyjnych terenów dyktowane są przez inwestorów dysponujących najpoważniejszym kapitałem
  • swoista nobilitacja wybranych fragment6w przestrzeni poprzez lokalizację~ centrów handlu, biznesu, koncernów przemysłowych czy zamożnych dzielnic mieszkaniowych.
  • degradacja przestrzeni - powstawanie obszarów pogłębiającej się nędzy i zaniedbań.
  • powstawanie i pogłębianie się dystansów przestrzenno-społecznych

Dla rozpoznania, wskazanych tutaj hasłowo generalnych tendencji w przebiegających aktualnie procesach przestrzenno-społecznych1 przybliżenia ich przyczyn, wyodrębnienia przejawów I określenia skutków, niezbędna jest co najmniej dwojaka perspektywa poznawcza; architektoniczno-urbanistyczna oraz socjologiczna. Dlatego do udziału w organizacji tegorocznego sympozjum zaproszony został Instytut Socjologii Uniwersytetu Śląskiego - jeden z najprężniejszych ośrodków naukowo-badawczych w kraju.Zarówno dorobek jak I aparat badawczy obu dziedzin - architektury i socjologii, związany jest nierozerwalnie z problematyką przestrzenną a zatem wzajemna wymiana doświadczeń będzie cenna pod względem poznawczym, wzbogacająca i inspirująca tak dla środowiska architektów - naukowców I twórców przestrzeni, jak I socjologów -badaczy procesów społecznych w niej zachodzących. Spotkanie dwóch środowisk może zaowocować poszukiwaniem wspólnych płaszczyzn naukowych a w dalszej perspektywie prowadzeniem tak bardzo potrzebnych i brakujących badań o charakterze interdyscyplinarnym. Nie bez znaczenia jest więc także aspekt integracyjny tegorocznego spotkania w Rybnej.
Zachęcamy Państwa do udziału w spotkaniu, wysłuchania przygotowanych wystąpień, prezentacji własnych wyników badań oraz podjęcia dyskusji.

Dyrektor Instytutu Socjologii Uniwersytetu Śląskiego
Prof. zw. dr hab. Marek Szczepański
Przewodniczący KUiA PAN O/Katowice Kierownik Katedry Historii I Teorii Architektury WAPS
Prof. zw. dr hab. inż. arch. Andrzej Niezabitowski
Sekretarz Naukowy Sympozjum
Dr inż. Arch. Magdalena Żmudzińska-Nowak

INFORMACJE ORGANIZACYJNE

Sekretariat Konferencji
Wydział Architektury Politechniki Śląskiej
Ul. Akademicka 7,44-100 GliwiceTel./fax.:(32)237-12-21
e-mail:mnowak@zeus.polsl.gliwice.pl
http://arcitekt.arch.polsl.gliwice.pl/rybna.html
Konferencja odbędzie się w dniach 8-9 czerwca 2000 w Pałacu w Rybnej.
Koszty:
Koszty udziału w Sympozjum - 290 zł, w tym: wydawnictwo sympozjalne, dojazd z hotelu na miejsce obrad, 2 obiady, kawa i herbata w przerwach obrad, bankiet.
Wpłaty prosimy kierować' na konto:
Polska Akademia Nauk o/Katowice Kredyt Bank PBI S.A. o/Katowice 15001445-306320-121440013383 "Sympozjum w Rybnej'
Ceny noclegów nie zostały uwzględnione w opłacie sympozjalnej.
Warunki zgłoszenia udziału - terminy

  • wypełnioną kartę zgłoszenia i potwierdzenie wpłaty należy nadesłać do 31 marca 2000 na adres sekretariatu sympozjum
  • pełny tekst publikacji (spełniający warunki podane poniżej) należy nadesłać do 25 kwietnia 2000
  • szczegóły organizacyjne i program Sympozjum przesłane zostaną Państwu do 15 maja 2000

Planowana struktura obrad
Dzień pierwszv:

  1. Referaty wprowadzające
  2. Sesja tematyczna: ,,Gra o przestrzeń"w ramach kórej przewiduje się prezentację krótkich komunikatów (max. 15 min)

Dzień drugi:

  1. ,,Gra o przestrzeń"' - dyskusja panelowa

W dyskusji przewiduje się obok udziału uczestników panelu, także aktywny udział wszystkichgości sympozjum zgromadzonych na sali obrad. W związku z tym przewidujemy ograniczenie liczby i czasu wygłaszanych referatów. Natomiast pełne teksty wszystkich referatów nadesłanych, spełniających wymagania merytoryczne i techniczne, zostaną opublikowane w wydawnictwie sympozjalnym, które zostanie wręczone uczestnikom przed rozpoczęciem obrad.
Warunki publikacji
warunki merytoryczne

  • zakres tematyczny referatu zgodny z założeniami konferencji (podanymi w liście przewodnim)
  • dane o autorze wg schematu (osobny plik na dyskietce zawierającej referat).
    Imię i nazwisko:
    -zawód, stopień lub tytuł naukowy
    -miejsce pracy i stanowisko
    -zainteresowania profesjonalne
    -ostatnie publikacje i osiągnięcia zawodowe(maksymalnie 150 słów, czcionka i odstępy jak poniżej)

warunki techniczne

  • pełny tekst referatu napisany w edytorze Microsoft Word (na dyskietce 3,5' oraz wydrukowany na papierze A4, prosimy pamiętać o zabezpieczeniu dyskietki przed uszkodzeniem!) nadesłany pocztą lub pocztą elektroniczną na adres agnieszka@architekt.arch.polsl.gliwice
  • czcionka Times New Roman CE 12 punktów, pojedynczy odstęp między wierszami
  • długość tekstu (z przypisami, bibliografią i podpisami pod ilustracje) - 2500 słów (można posłużyć się funkcją ,,Statystyka Wyrazów..." w ,,Narzędziach" programu Microsoft Word)
  • ilustracje (czarno-białe) - zeskanowane i zapisane w formacie jpg, należy dostarczyć na dyskietce lub pocztą elektroniczną- maksymalna powierzchnia wszystkich ilustracji - jedna strona A4. W publikacji ilustracje zostaną umieszczone na końcu tekstu referatu.
  • przypisy wstawiane automatycznie (należy użyć Funkcji ,,Wstaw/Przypisy" programu Microsoft Word)
  • wcięcia akapitów - w starszych wersjach programu Microsoft Word nie należy używać tabulatora, prosimy użyć funkcji ,,Format/ Akapit"(Szczegółowe warunki techniczne podyktowane są koniecznością szybkiego opracowania tekstu dla drukarni.)

Niespełnienie wszystkich powyższych warunków uniemożliwi zamieszczenie tekstu w przygotowywanej publikacji.
Dodatkowych informacji udzielają:
Sekretarz Naukowy Sympozjum: dr inż. arch. Magdalena Żmudzinska-Nowak
Sekretarz Organizacyjny Sympozjum: mgr inż. arch. Agnieszka Baron
SEKRETARIAT SYMPOZJUM ,,RYBNA 2000"
Wydział Architektury Politechniki Śląskiej, ul. Akademicka 7, 44-100 GliwiceTel./ fax. (32) 237 12 21, e-mail: mnowak@zeus.polsl.gliwice.pl, agnieszka@architekt.arch.polsl.gliwice
Informacje o konferencji w Internecie: http://architekt.arch.polsl.gliwice.pl/rybna.htm
Uwaga!
Karta zgłoszenia do odebrania w biurze O/SARP w Koszaline u Pani Zyty Weitmann.

Na górę